Skip to main content
Naziv predmeta

Ovčara I (Vujović i ostali)

Broj predmeta

KTRZ 3/03

Broj žrtava

200

Broj optuženih lica

Miroljub Vujović,
Stanko Vujanović,
Ivan Atanasijević,
Predrag Milojević,
Đorđe Šošić,
Miroslav Đanković,
Saša Radak
Milan Vojnović
Jovica Perić
Nada Kalaba
Milan Lančužanin
Goran Mugoša,
Predrag Dragović
Predrag Madžarac,
Marko Ljuboja,
Vujo Zlatar,
Slobodan Katić
Milorad Pejić

Rang optuženih

Srednji vojni rang (Vujović), niži vojni rang (svi ostali)

Datum podizanja otužnice

Faza postupka

drugostepena presuda

Trajanje postupka od početka suđenja

13 godine 11 meseci

Broj ispitanih svedoka

122

Datum i ishod prvostepene presude

Miroljub Vujović, Stanko Vujanović, Ivan Atanasijević, Milan Lančužanin, Predrag Milojević, Đorđe Šošić, Miroslav Đanković i Predrag Dragović: 20 godina;
Jovica Perić, Milan Vojnović i Vujo Zlatar: 15 godina;
Predrag Madžarac: 12 godina;
Nada Kalaba: 9 godina;
Goran Mugoša: 5 godina;
Marko Ljuboja, Slobodan Katić: oslobađajuća presuda.

Datum i ishod odluke Apelacionog suda

Ukinuta presuda i ponovno suđenje

Datum i ishod presude u ponovljenom postupku

Miroljub Vujović, Stanko Vujanović, Ivan Atanasijević, Predrag Milojević, Đorđe Šošić, Miroslav Đanković, Saša Radak: 20 godina
Milan Vojnović: 15 godina
Jovica Perić: 13 godina
Nada Kalaba: 9 godina
Milan Lančužanin: 6 godina
Goran Mugoša, Predrag Dragović: 5 godina
Predrag Madžarac, Marko Ljuboja, Vujo Zlatar, Slobodan Katić i Milorad Pejić: oslobađajuća presuda

Dodatne informacije

Ishod odluke Apelacionog suda - PRESUDA NIJE PRAVNOSNAŽNA (videti procesne napomene)


Miroljub Vujović, Stanko Vujanović, Jovica Perić, Predrag Madžarac, Milan Vojnović, Milan Lančužanin, Marko Ljuboja, Predrag Milojević, Vujo Zlatar, Goran Mugoša, Đorđe Šošić, Miroslav Đanković, Slobodan Katić, Predrag Dragović, Saša Radak, Milorad Pejić: presuda potvrđena
Ivan Atanasijević: 15 godina
Nada Kalaba: 11 godina

Apelacioni sud je odlučio da od Mehanizma za međunarodne krivične sudove (MMKS) zatraži transkripte svedočenja svedoka "insajdera".


Nakon niza vanrednih pravnih lekova koje je uložila odbrana, predmet je vraćen na žalbeni postupak, gde je doneta drugostepena presuda, kojom je:
Vujović Miroljub osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 20 godina,
Vujanović Stanko na kaznu zatvora u trajanju od 20 godina
Perić Jovica - oslobađajuća presuda
Atanasijević Ivan - kazna zatvora u trajanju od 15 godina
Vojnović Milan - oslobađajuća presuda.

Krivično delo

Ratni zločin protiv ratnih zarobljenika iz člana 144 KZ SFRJ, u vezi člana 22 KZ SFRJ

Činjenični opis

Okrivljeni Miroljub Vujović i drugi, u svojstvu pripadnika Teritorijalne odbrane Vukovara i dobrovoljačke jedinice „Leva Supoderica„ terete se da su, 20/21 novembra 1991. godine, počinili ratni zločin protiv ratnih zarobljenika na poljoprivrednom dobru Ovčara, blizu Vukovara, Hrvatska. Optužnica tereti okrivljene za ubistvo, nanošenje telesnih povreda, nečovečno postupanje na način koji vređa lično dostojanstvo ratnih zarobljenika, pripadnika hrvatskih oružanih snaga koji su položili oružje i bili odvedeni iz vukovarske bolnice ujutru 20. novembra 1991. godine. Zarobljenici su odvedeni iz bolnice od strane pripadnika JNA i kasnije stavljeni pod kontrolu pripadnika Teritorijalne odbrane Vukovara i dobrovoljačke jedinice „Leva Supoderica„, koji su zlostavljali zarobljenike u hangaru na Ovčari, a kasnije su ih podelili u grupe i odveli do mesto Grabovo, u blizini poljoprivrednog dobra Ovčara, gde su ih streljali. Kao rezultat toga, 200 ljudi je ubijeno i zakopano u masovne grobnice, uključujući i dve žene, od kojih je jedna bila vidno trudna. 193 žrtve su do sada identifikovane.

Procesne napomene

Saša Radak, jedan od okrivljenih u predmetu „Ovčara”, podneo je 15. oktobra 2010. godine ustavnu žalbu protiv odluke Apelacionog suda. Tri godine nakon podnošenja ustavne žalbe, Ustavni sud je doneo odluku zaključivši da je Apelacioni sud prekršio osnovno pravo optuženog na suđenje pred nepristrasnim sudom, kao deo prava na pravično suđenje. Ustavni sud je u svojoj odluci naveo da ona proizvodi pravno dejstvo i na ostale okrivljene u istom predmetu koji su pretrpeli istu povredu. Odlučujući o žalbi koju je podneo Radak, Ustavni sud je naložio da se predmet vrati Apelacionom sudu radi donošenja nove odluke, ali nije formalno ukinuo presudu Apelacionog suda. Iako se odluka Ustavnog suda odnosi i na druge okrivljene u predmetu „Ovčara” koji su bili u istoj pravnoj situaciji kao Radak, četiri druga okrivljena u ovom predmetu podneli su ustavnu žalbu po istim osnovama. Okrivljeni u predmetu „Ovčara” nedavno su podneli zahtev za zaštitu zakonitosti, a odluku o tome donosi Vrhovni kasacioni sud (VKS). Dana 19. juna 2014. godine, odlučujući po zahtevu za zaštitu zakonitosti, koji je odbrana podnela, VKS je vratio predmet Apelacionom sudu na ponovno odlučivanje. Dana 1. decembra 2014. godine, Apelacioni sud je otvorio novi žalbeni postupak u predmetu „Ovčara”.
"Ovčara" je prvi predmet u kojem je TRZ podiglo optužnicu i to još 2003. godine. Do nedavno, to je bio najobimniji predmet ratnih zločina procesuiran u Srbiji s obzirom na broj žrtava (200) i optuženih (18). Pravnosnažnom presudom donetom 2010. godine osuđeno je 13 lica, dok ih je petoro oslobođeno. Međutim, nakon niza vanrednih pravnih lekova koje je uložila odbrana, predmet je vraćen na žalbeni postupak gde se i sada nalazi. Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) je zbog zločina na Ovčari sudio nekadašnjim oficirima JNA Miletu Mrkšiću, Veselinu Šljivančaninu i Miroslavu Radiću.
Na ročištu održanom 10. i 11. maja 2016. godine, Apelacioni sud je odlučio da od Mehanizma za međunarodne krivične sudove (MMKS) zatraži transkripte svedočenja svedoka "insajdera". Ovaj svedok je svedočio kako u postupku navedenim oficirima JNA pred MKSJ, tako i pred sudom u Srbiji u ovom postupku, a u vezi zločina na Ovčari.

Lokacija