Savet Evropske unije produžio je mandate misiji Euleks na Kosovu. Euleks će, stoga, ubrzati prenos aktivnosti na druga evropska tela i na lokalne institucije, kao i da će se usredsrediti na razvijanje kapaciteta kosovskih institucija.
S obzirom na činjenicu da nema faktičku nadležnost na AP KiM, TRZ nema mogućnost da samostalno preduzima radnje u cilju istraživanja zločina i procesuiranja učinilaca, da pristupi mestima izvršenja, učiniocima, svedocima, oštećenima, da neposredno pribavi relevantne podatke i dokumentaciju. Iz ovih razloga, TRZ je od svog osnivanja sarađivalo sa UNMIK-om, a od 2009. godine, saradnja je u skladu sa prenošenjem nadležnosti nastavljena sa organima Misije EULEKS: Specijalnim tužilaštvom, Jedinicom za istraživanje ratnih zločina, Odeljenjem za forenzičku medicinu.
Pružanje pomoći obuhvata aktivnosti u svim fazama postupka: dostavljanje podataka i relevantne dokumentacije, prikupljanje dokaza, ispitivanje svedoka, vršenje uviđaja. Strana kojoj su dostupni dokazi, na zahtev druge strane ili za potrebe postupka koji vodi, sprovodi potrebne radnje, a o obavljenom, obaveštava drugu stranu i dostavlja joj dokazni materijal. U nekim slučajevima, dokazne radnje izvode se u prisustvu predstavnika oba tužilaštva, postupajućeg tužioca Tužilaštva za ratne zločine i tužioca EULEKS tužilaštva. Najčešće je u pitanju radnja ispitivanja svedoka koji imaju prebivalište na AP KiM. Na ovakav način, do sada je ispitano više desetina svedoka.
Saradnja je dala rezultate u mnogim postupcima, bilo da su vođeni pred Odeljenjem za ratne zločine Višeg suda u Beogradu ili pred Mešovitim/međunarodnim većem sudova na AP KiM.
S obzirom da lokalne vlasti na AP Kosovu i Metohiji postepeno preuzimaju nadležnost EULEKS-a, bilo je neophodno definisati načine i oblike saradnje sa pravosudniim organima na Kosovu i Metohiji. Iz tog razloga, Vlada RS usvojila je zaključkom od 07. marta 2013. godine, Procedure uzajamne pravne pomoći, predviđene Tehičkim protokolom za implementaciju o IBM-u, a čiji je cilj olakšanje postupanja po zahtevima za uzajamnu pravnu pomoć sa privremenim institucijama Kosova. Navedenim procedurama predviđa se pružanje uzajamne pravne pomoći samo u pogledu njenih opštih vidova (dostavljanje i uručivanje akata, dokumenata, razmena obaveštenja, izvođenje procesnih radnji).
Procedure, čija je primena za TRZ otpočela ove godine, predviđaju da EULEKS deluje kao posrednik u saradnji između TRZ i privremenih institucija Kosova, olakšava komunikaciju prenošenjem zahteva za uzajamnu pravnu pomoć i odgovora na zahtev.
Saradnja sa EULEKS-om je u punoj meri ostvarena u vezi sa lociranjem i ispitivanjem masovnih grobnica u Batajnici, Petrovom Selu, Perućcu, Raški. Zajednički rad počeo je još u fazi istrage, pri lociranju mesta, radu sa svedocima, pregledu terena, snimanju, uzimanju uzoraka. Dobar primer je pronalazak i ispitivanje grobnice u kamenolomu u Rudnici, u kojoj su pronađeni posmrtni ostaci 53 osobe. OFM nam je bio od velike pomoći. Uz pomoć opreme koju poseduju, olakšano je i ubrzano precizno lociranje grobnice u okviru kamenoloma, a zatim su njihovi stručnjaci, radeći zajedno sa našim forenzičarima, antropolozima i obducentima, istražili lokaciju, izuzeli i obradili posmrtne ostatke, koji su poslati na DNK analizu koju je izvršio ICMP u Tuzli. Nakon obavljene analize, posmrtne ostatke porodicama oštećenih zajedno su predali predstavnici Komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije, Tužilaštva za ratne zločine i EULEKS-a.