Савет Европске уније продужио је мандате мисији Еулекс на Косову. Еулекс ће, стога, убрзати пренос активности на друга европска тела и на локалне институције, као и да ће се усредсредити на развијање капацитета косовских институција.
С обзиром на чињеницу да нема фактичку надлежност на АП КиМ, ТРЗ нема могућност да самостално предузима радње у циљу истраживања злочина и процесуирања учинилаца, да приступи местима извршења, учиниоцима, сведоцима, оштећенима, да непосредно прибави релевантне податке и документацију. Из ових разлога, ТРЗ је од свог оснивања сарађивало са УНМИК-ом, а од 2009. године, сарадња је у складу са преношењем надлежности настављена са органима Мисије ЕУЛЕКС: Специјалним тужилаштвом, Јединицом за истраживање ратних злочина, Одељењем за форензичку медицину.
Пружање помоћи обухвата активности у свим фазама поступка: достављање података и релевантне документације, прикупљање доказа, испитивање сведока, вршење увиђаја. Страна којој су доступни докази, на захтев друге стране или за потребе поступка који води, спроводи потребне радње, а о обављеном, обавештава другу страну и доставља јој доказни материјал. У неким случајевима, доказне радње изводе се у присуству представника оба тужилаштва, поступајућег тужиоца Тужилаштва за ратне злочине и тужиоца ЕУЛЕКС тужилаштва. Најчешће је у питању радња испитивања сведока који имају пребивалиште на АП КиМ. На овакав начин, до сада је испитано више десетина сведока.
Сарадња је дала резултате у многим поступцима, било да су вођени пред Одељењем за ратне злочине Вишег суда у Београду или пред Мешовитим/међународним већем судова на АП КиМ.
С обзиром да локалне власти на АП Косову и Метохији постепено преузимају надлежност ЕУЛЕКС-а, било је неопходно дефинисати начине и облике сарадње са правосудниим органима на Косову и Метохији. Из тог разлога, Влада РС усвојила је закључком од 07. марта 2013. године, Процедуре узајамне правне помоћи, предвиђене Техичким протоколом за имплементацију о ИБМ-у, а чији је циљ олакшање поступања по захтевима за узајамну правну помоћ са привременим институцијама Косова. Наведеним процедурама предвиђа се пружање узајамне правне помоћи само у погледу њених општих видова (достављање и уручивање аката, докумената, размена обавештења, извођење процесних радњи).
Процедуре, чија је примена за ТРЗ отпочела ове године, предвиђају да ЕУЛЕКС делује као посредник у сарадњи између ТРЗ и привремених институција Косова, олакшава комуникацију преношењем захтева за узајамну правну помоћ и одговора на захтев.
Сарадња са ЕУЛЕКС-ом је у пуној мери остварена у вези са лоцирањем и испитивањем масовних гробница у Батајници, Петровом Селу, Перућцу, Рашки. Заједнички рад почео је још у фази истраге, при лоцирању места, раду са сведоцима, прегледу терена, снимању, узимању узорака. Добар пример је проналазак и испитивање гробнице у каменолому у Рудници, у којој су пронађени посмртни остаци 53 особе. ОФМ нам је био од велике помоћи. Уз помоћ опреме коју поседују, олакшано је и убрзано прецизно лоцирање гробнице у оквиру каменолома, а затим су њихови стручњаци, радећи заједно са нашим форензичарима, антрополозима и обдуцентима, истражили локацију, изузели и обрадили посмртне остатке, који су послати на ДНК анализу коју је извршио ИЦМП у Тузли. Након обављене анализе, посмртне остатке породицама оштећених заједно су предали представници Комисије за нестала лица Владе Републике Србије, Тужилаштва за ратне злочине и ЕУЛЕКС-а.